Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se cvičí na cvičáku

12. 5. 2008

Kdy vůbec s výcvikem začít? V tomto případě platí: čím dříve, tím lépe! Když si odvezete svého psího miláčka od chovatele, jsou mu zhruba dva měsíce. Pokud má potřebná očkování, můžete vyrazit na cvičák.

Právě očkovací průkaz je pro Vás určitou vstupenkou k tomu, aby jste mohli cvičit a pohybovat se mezi psy.

Je dobré, když si Vaše psí miminko nejprve prostory, kde se cvičí, tedy plac, očuchá. Zajisté Vám to poradí i každý zkušený výcvikář. Proto se s pejskem nejdřív po place projděte a nechte ho, ať všechno prozkoumá. Je také dobré nechat ho očuchat se s ostatními psy, ovšem za předpokladu, že jsou pod dohledem svého páníčka a tudíž Vašemu miláčkovi nic nehrozí, protože ne každý pes se rád kamarádí.

Pokud je váš pejsek na place už trošku zvyklý a má očuchané i psy, kteří budou cvičit s ním, nebrání Vám nic v tom, aby jste se zařadili do skupiny k příslušnému výcvikáři a začali s výcvikem.

V prvé řadě pamatujte hlavně na to, že cvičíte psí miminko a tudíž po něm nemůžete chtít žádné zázraky.

Nejdůležitějších je několik věcí:

Vezměte si s sebou nějaký pamlsek, kterým pejska budete motivovat a zároveň odměňovat. Musí to však být něco, co štěně rychle a snadno sežere. Nejčastěji se používají piškoty, které se nalámou na menší kousky. Nebo, pokud je Váš mazlíček raději na slané, rozkrájejte si na malé kousíčky salám, vuřt nebo maso.

Štěňátko si rádo hraje, takže vezměte s sebou nějakou jeho oblíbenou hračku, kterou mu dáte za odměnu a pohrajete si s ním.

Pejska MUSÍTE dostatečně chválit! Za každý dobře splněný povel ho řádně vychvalte, poplácejte,… zkrátka musí vědět, že povel splnil správně a že i Vy z toho máte radost. Naopak, pokud pejsek udělá něco špatně, naznačte mu, že tudy cesta nevede, stačí říci důrazně fuj, nebo psa upravit podle potřeby, v žádném případě psa nebijte! Mnohdy má mnohem větší efekt intonace hlasu. To, jak povel psovi sdělíte, jakým tónem, jakým hlasem a v jaké hlasitosti, je velmi důležité, protože pes hlasový projev svého pána vnímá velmi citlivě.

 

Pokud toto všechno splníte, výcvik začíná…

(převzato od KK Domažlice)